Vrste solarnih elektrana
Adekvatne su za objekte sa klasičnim krovnim pokrivačem i nagibom krova od 0° do 60°.
Krovni pokrivač treba da bude u zadovoljavajućem stanju u narednih 30 i više godina, koliko traje životni vek solarne elektrane. Potrebna je važeća građevinska dozvola za objekat i kvote koje trenutno iznose 5 MW godišnje za solarne elektrane.
Integrisane solarne elektrane:
Integrisane solarne elektrane su posebna vrsta solarnih elektrana u kojima fotonaponski moduli predstavljaju primarni krovni pokrivač. Integrisane solarne elektrane odlikuje dobra estetika i najadekvatnija su rešenja za novogradnju i u slučaju da je postojeći krovni pokrivač objekta dotrajao i treba da se zameni. Potrebna je važeća građevinska dozvola za objekat i kvote koje trenutno iznose 5 MW godišnje za solarne elektrane.
Samostojeće solarne elektrane predstavljaju odličan izvor dobitka na neiskorišćenim zemljištima. Sa odgovarajućom potkonstrukcijom postižemo optimalno usmeravanje fotonaponskih modula i time obezbeđujemo najvišu profitabilnost solarne elektrane. Za postavljanje samostojeće solarne elektrane potrebno je obezbediti građevinsku dozvolu i kvote koje trenutno iznose 5 MW godišnje za solarne elektrane.
Autonomni sistemi su rešenje za nezavisno energetsko snabdevanje individualnih kuća i ostalih manjih objekata. Omogućavaju energetsko snabdevanje vikendica, prikolica za kampovanje, planinskih domova, zidanica, baznih stanica i svih objekata koje nije moguće priključiti na javnu distributivnu mrežu.
Parking prostor može se pretvoriti u produktivne solarne elektrane. Solarni moduli montiraju se na nadstrešice parkinga, gde proizvode električnu energiju i štite automobil od vremenskih uticaja (kiša, sneg, grad).
Pomoću specifične potkonstrukcije proizvođača Mecosun i Solrif možemo napraviti nadstrešnicu, gde solarni moduli zamene krov.Nadstrešnica služi kao zaštita za automobile, zimsko-letnje bašte ili zaštita za bašte od vremenskih uslova (kiša, sneg, grad).